O Nas

 

 

 

Kim jesteśmy i czym się zajmujemy?


Uprzywilejowanie czyli specjalne uprawnienie do niestosowania się do niektórych przepisów ruchu drogowego

w sytuacji gdy o życiu lub bezpieczeństwie obywateli i ich mienia decydują sekundy, bardzo ważnym staje się aby służby ratownicze dotarły na miejsce na czas, i tu właśnie wkraczamy.

Jesteśmy producentem i importerem osprzętu do pojazdów uprzywilejowanych. Dystrybutorem największego producenta na świecie, firmy WHELEN®, lidera w branży.


Firma WHELEN® ENGINEERING COMPANY, INC. Założona została w 1952.

Kiedy przybywają do nas goście i odwiedzają jedną z dwóch naszych fabryk w Chester w stanie Connecticut lub Charlestown w stanie New Hampshire, zawsze zdziwieni są tym iż wszystko jest projektowane i produkowane od początku do końca w naszych fabrykach, w czasach gdy większość producentów stosuje tzw. Outsourcing czyli podzlecanie innym podmiotom wykonywania części lub nawet całości swoich produktów przyklejając jedynie na finalnym produkcie swoje naklejki, my cały proces od projektu poprzez testy aż do wyprodukowania robimy u siebie, co powoduje iż mamy na całym etapie produkcji pełną kontrolę nad naszymi produktami. Nasze produkty są w ścisłej światowej czołówce i niejednokrotnie jesteśmy pierwszymi producentami wprowadzającymi innowacyjne rozwiązania.


WHELEN® rozpoczął swoją działalność w 1952 roku kiedy to Georg W Whelen opracował i wdrożył do produkcji pierwsze na świecie światło przeciw kolizyjne dla samolotów, ta koncepcja została rozszerzona i tak powstał pierwszy tzw. Kogut czyli lampa uprzywilejowania, a konkretnie oczyszczania drogi przejazdu „Clearing the Way”. Następnym krokiem było zainstalowanie lampy na podkładzie magnetycznym co pozwoliło uprzywilejować także pojazdy nieoznakowane, jest nam to bardzo dobrze znane min. Z filmu Kojak w którym Telly Savalas praktycznie w każdym odcinku korzystał z lampy typu: Beacon Magnetic Clearing the Way


W roku 1963 WHELEN® rozpoczął badania nad sygnalizacja przeciw kolizyjną w technologii stroboskopowej, która po udanym wdrożeniu na rynek lotniczy, znalazła natychmiast zastosowanie w pojazdach samochodowych.


W 1970 roku wprowadza na rynek pierwszą belkę świetlna tzw. Lampę zespoloną potocznie nazywaną u nas: Cygarem, Dyskoteką, Belką, etc. Pierwszym stroboskopowym modelem był 6000 który został w 1978 roku zastąpiony przez model 8000, w roku tym zostaje wprowadzony do produkcji także system ostrzegania ludności, czyli syreny alarmowe które oprócz sygnalizacji alarmowej w postaci sekwencji dźwięków potrafią także przekazywać komunikaty głosowe, ponadto jako pierwszy producent wprowadza syreny obrotowe, które pozwalają na ostrzeganie całego obszaru w zakresie 360 stopni jednym zestawem syren skierowanym w tylko jedną stronę.


W 1992 roku wprowadza system elektronicznego sterowania urządzeniami pokładowymi pojazdu poprzez szeregową szynę danych wszystkie urządzenia połączone są jedną parą przewodów co pozwala istotnie zmniejszyć ilość przewodów i uprościć i jednocześnie przyspieszyć montaż.


W 1983 roku WHELEN® wprowadza na rynek niskoprofilowe belki świetlne, model EDGE 9000, który dostosowany jest do dynamicznych pojazdów, posiadają opływowe krawędzie i jednocześnie wprowadza w belkach różne typy światła jednocześnie , halogeny i stroboskopy. Zapoczątkowany standard, stosowany jest na całym świecie przez wszystkich producentów do dnia dzisiejszego.


W 2000 roku WHELEN® wprowadza do wyposażenia belek i lamp kierunkowych jako pierwszy źródło światła LED, Light Emiting Diode, czyli Diody Emitujące Światło, źródła o bardzo niskim poborze prądu w stosunku do żarówek i jednocześnie bardzo szybkim załączaniu, szybszym od stroboskopów, LED potrafi połączyć zalety jednego i drugiego rodzaju światła, nie przejmując ich wad.


W kwietniu 1987 roku WHELEN® uruchamia drugą fabrykę w Charlestown w niedługim czasie otwarte zostaje przedstawicielstwo fabryczne w Coventry w Anglii, i dostosowuje swoje produkty do wymogów unii europejskiej, uzyskując wszelkie wymagane europejskimi przepisami certyfikaty.


Dlatego nasze produkty mogą być z powodzeniem stosowane na każdym pojeździe poruszającym się po drogach na całym świecie, a teraz także w Polsce

Zapraszamy do używania naszych sprawdzonych przez miliony klientów produktów.


WHELEN® USA & Polski dystrybutor marki WHELEN®